Informacje Ogólne
Zapraszamy na analizę wyników ankiety prowadzonej wśród mieszkańców
W ostatnich 2 miesiącach, prowadzone było badanie ankietowe, które obejmowało różne aspekty społeczne, istotne z punktu widzenia mieszkańca Gminy Ryglice. Połowa odpowiedzi ankietowych pochodzi z badania wśród społeczności skupionej na facebook'owej stronie Gminy Ryglice, a druga część, pochodzi z bezpośrednich wywiadów z mieszkańcami gminy (w sumie badanie ankietowe objęło 170 osób). Poniżej publikujemy odpowiedzi respondentów na poszczególne pytania.
Jak wynika z powyższych odpowiedzi, mieszkańcy czują się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. Jedynie 12% respondentów wyraziło odmiennie zdanie, w tym zdecydowanie nie - odpowiedziało 5%.
Jednak odpowiedzi na to pytanie, w połączeniu z poprzednim, pokazują, że są obszary, w kontekście bezpieczeństwa, które należy poprawić (81% odpowiedzi).
Najważniejszym dla połowy ankietowanych, jest poprawa bezpieczeństwa komunikacyjnego, czyli związanego z chodnikami, oświetleniem dróg, przejściami dla pieszych itp. Również dostępność do infrastruktury społecznej wymaga zmian, według 20% badanych, a 9% wskazuje na konieczność poprawy bezpieczeństwa związanego z zagrożeniami przestępczością.
Połowa ankietowanych zgodziłaby się na podwyższenie opłat lokalnych, za cenę powstania chodnika biegnącego w pobliżu swojego domu, co świadczy o dużej determinacji części mieszkańców w zakresie budowy tego elementu infrastruktury drogowej.
Ankietowani, najczęściej wskazywali na inwestycje sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości na terenie gminy (28%) oraz na inwestycje w pasie drogowym (22%) jako najważniejsze dla rozwoju na następne lata. Na kolejnym miejscu znały się inwestycje w infrastrukturę przesyłową, turystyczną i komunalną.
Na pytanie o to, jakiego rodzaju turystyka powinna być promowana w kolejnych latach, na pierwszym miejscu, ankietowani wskazywali ścieżki rowerowe oraz obiekty turystyczne. Na kolejnych miejscach znajdowały sie imprezy kulturalne i rozrywkowe, szlaki tematyczne, turystyka kulinarna i konna. Należy przypomnieć, że dwie trzecie osób, z którymi przeprowadzone były konsultacje przy opracowywaniu Strategii Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Gminy Ryglice na lata 2011-2020, wymieniło turystykę, jako najważniejszy, nie w pełni wykorzystany, kierunek w jakim powinna się rozwijać gmina (str. 106 Strategii).
Prawie połowa ankietowanych nie ma potrzeby korzystania z komunikacji transportowej do Tuchowa. 32% osób często dojeżdża do Tuchowa, a 24% - sporadycznie.
Do Tarnowa, codziennie dojeżdża 32% ankietowanych, a kolejne 17% - co najmniej raz w tygodniu. Rzadziej, dojazd do Tarnowa, deklaruje 24% respondentów, a 27% osób w ogóle nie wykazuje takiej potrzeby.
W samej Gminie Ryglice, zapotrzebowanie na częste korzystanie wewnątrz gminy, z komunikacji transportowej, deklaruje 24% ankietowanych. Raz, lub, kilka razy w miesiącu - 29% respondentów, a 21% w ogóle nie deklaruje takiej potrzeby.
71% ankietowanych korzysta z usług Urzędu miejskiego w Ryglicach, kilka razy w roku, a 20% - co najmniej raz w miesiącu. 56% ankietowanych dobrze ocenia jakość obsługi interesantów w Urzędzie Miejskim, a przeciwnego zdania jest 9% respondentów.
34% ankietowanych często korzysta z serwisu internetowego Gminy Ryglice, a kolejne 33% - kilka razy w miesiącu. Bardzo rzadko, korzysta 24% ankietowanych, a w ogóle- 9%. Na stronie www.ryglice.pl, najczęściej wyszukiwane są wiadomości z aktualności gminnych (58%) oraz danych teleadresowych urzędu i instytucji gminnych.
Ponad 84% ankietowanych dobrze ocenia funkcjonowanie internetowego serwisu Gminy Ryglice.
Natomiast serwis Gminy Ryglice na Facebook'u, często odwiedza prawie 40% ankietowanych (co najmniej kilka razy w tygodniu). Ten serwis jest również dobrze oceniany przez prawie 80% ankietowanych.
Wysoko oceniona przez ankietowanych jest dostępność do lekarza pierwszego kontaktu (79%), do pielęgniarki środowiskowej (92%) oraz stomatologa (87%). Jednak dla 68% ankietowanych, potrzebne są istotne zmiany z podstawowej opiece zdrowotnej na terenie Gminy Ryglice. Dlatego ten obszar będzie wymagał dokładniejszej diagnozy.
opracowanie: Łukasz Gawron