Kultura
22. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa
Europejski Dni Dziedzictwa odbywają się podczas wrześniowych weekendów i umożliwiają szerokiej publiczności dostęp do zabytków, które na co dzień są dla niej niedostępne. Co więcej, zwiedzanie zabytków jest bezpłatne! W ramach programu EDD organizowane są wystawy, wykłady, koncerty, imprezy plenerowe. W Ryglicach w ramach akcji jest można zwiedzać zabytkowy Spichlerz Dworski z 1757 roku. Spichlerz jest otwarty codziennie od godz. 15.00 do 20.00 do 21 września 2014 włącznie. W tym roku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się także Pogórzański Festiwal Kultury. Jeden z ważniejszych festiwali kultury ludowej w Małopolsce odbędzie się 27 września na ryglickim rynku. Gwiazdą wieczoru będzie zespół ENEJ.
Europejskie Dni Dziedzictwa
Zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego hasło przewodnie 22. edycji EDD w Polsce brzmi: „Dziedzictwo – źródło tożsamości”. Tak sformułowany temat przewodni nawiązuje do wszelkich aspektów, które czerpią z naszej wspólnej przeszłości, poczucia przynależności i związku z historią, językiem, tradycją i rodziną. Wspólna tożsamość to szansa na pogłębienie relacji z otoczeniem, to możliwość poznania naszego dziedzictwa: materialnego i niematerialnego.
Tym razem organizatorzy szczególny akcent kładą na wyraz „źródło”, po to, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na zapomniany i niedostrzegany aspekt polskiego dziedzictwa związany z wszelkimi akwenami, sieciami dróg wodnych, terenami zielonymi czy zabytkami hydrotechnicznymi. Ponadto, w tym roku mija setna rocznica wybuchu I wojny światowej, w związku z tym Europejskie Dni Dziedzictwa chcą przypomnieć o zabytkowych cmentarzach wojennych i grobach żołnierzy wszystkich narodowości licznie rozsianych w granicach województwa małopolskiego.
W założeniach Narodowego Instytutu Dziedzictwa jest, aby specyfiką EDD w Małopolsce było położenie nacisku na edukację. W 2013 r. w kilku miejscowościach zostało zorganizowanych 74 wydarzenia kulturalno – edukacyjne. Dostrzeżenie wartości dziedzictwa wiąże się przede wszystkim z koniecznością poznania historii danego miejsca, oczywiście opierając się na analizie dostępnych źródeł. Zabytki, ich dzieje, a nawet stan zachowania są takim właśnie źródłem. Umiejętnie zorganizowane działania edukacyjne przyczyniają się do zwiększenia stopnia znajomości naszej wspólnej historii, a tym samym wpływają na wzmocnienie poczucia wspólnoty.
Bez wątpienia, Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, coraz silniej wpisujący się w świadomość mieszkańców województwa małopolskiego.
Źródło: www.edd.com.pl