Informacje Ogólne

25 lat wolności

Dziś przypada 25. rocznica wyborów parlamentarnych z 1989 roku. Częściowo wolne wybory zakończyły się zwycięstwem Solidarności. Konsekwencją był upadek rządów komunistycznych w Polsce.

„ […] W 1980 roku dochodzi do strajków na Wybrzeżu, które stopniowo rozprzestrzeniają się na cały kraj. Powstaje NSZZ „Solidarność”, na czele z Lechem Wałęsą. Pierwszy wolny związek zawodowy w kraju komunistycznym. Społeczeństwu dodaje otuchy postawa Kościoła Katolickiego, który stara się pośredniczyć między „Solidarnością”, a władzą. Następuje gwałtowny spadek produkcji, a strajki doprowadzają do anarchii życia społeczno - gospodarczego państwa. Autorytetem moralnym dla Polaków staje się papież Polak - Słowianin Jan Paweł II - wybrany na Stolicę Apostolską w 1978 roku. W tych niełatwych czasach daje się również odczuć troskę o los kraju w społeczeństwie regionu ryglickiego. Prawdopodobnie pod groźbą interwencji wojsk Układu Warszawskiego gen. Wojciech Jaruzelski wprowadza stan wojenny w kraju 13 grudnia 1981 roku. Lata 80-te to schyłek rządów PZPR. W dalszym ciągu następuje pogorszenie sytuacji gospodarczej kraju. Ustrój socjalistyczny, pomimo niewątpliwych sukcesów takich jak: bezpłatna opieka zdrowotna, szeroki dostęp do oświaty i pełne zatrudnienie, wyczerpał swoje możliwości rozwoju. Lata 80-te to niewątpliwie okres spadku stopy życiowej społeczeństwa i braku na rynku nieraz nawet podstawowych artykułów pierwszej potrzeby. Aparat partyjny na wysokim szczeblu zdaje sobie sprawę, że należy negocjować ze społeczeństwem. Zły stan gospodarki narodowej sprawia, że partia chce się podzielić z opozycją władzą. Dochodzi do rozmów „okrągłego stołu” w Magdalence k. Warszawy. 4 czerwca 1989 roku mamy pierwsze wolne wybory po II wojnie światowej. Wielkie zwycięstwo w wyborach odnosi opozycja skupiona wokół „Solidarności” i Kościoła. Ostatnim I sekretarzem KG PZPR Ryglicach był Józef Augustyn. Polska Ludowa dożywa swoich dni, czego wyrazem jest zmiana nazwy państwa na Rzeczpospolita Polska. […]”.

Fragment pisujący wydarzenia lat osiemdziesiątych z książki „Zarys dziejów Ryglic i Gminy” autorstwa A. Korony i P. Marcinka.

Wróć