Informacje Ogólne

38. ROCZNICA PODPISANIA POROZUMIEŃ RZESZOWSKO-USTRZYCKICH

38. ROCZNICA PODPISANIA POROZUMIEŃ RZESZOWSKO-USTRZYCKICH

W niedzielę 24 lutego z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich odbyła się w bazylice mniejszej w Tuchowie uroczysta eucharystia, w której udział wzięli rolnicy i lokalni samorządowcy.
Mszy św. przewodniczył ks. Zbigniew Kras – kapelan Prezydenta RP. Po mszy św. w intencji Ojczyzny, rolników i mieszkańców wsi nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, a następnie w auli św. Klemensa Hofbauera odbyła się konferencja z wykładem dr. Antoniego Kury.

Uroczystości rocznicowe objęte zostały Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Wśród osób biorących udział w obchodach nie zabrakło uczestników tamtych wydarzeń: Władysława Żabińskiego, Jana Skórki oraz Janusza Wałaszka. W uroczystościach udział wzięli także Posłowie na Sejm RP: Anna Czech oraz Michał Cieślak, Starosta Tarnowski Roman Łucarz. Mieszkańców gminy Ryglice reprezentował Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn.

Przypomnijmy, że Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie to dwa porozumienia zawarte w lutym 1981 r. między przedstawicielami komunistycznego rządu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a protestującymi członkami solidarnościowych organizacji rolniczych i wspierającymi ich przedstawicielami NSZZ „Solidarność”. Porozumienia te przyczyniły się do powstania i zarejestrowania NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

W porozumieniach rolnicy uzyskali gwarancje nienaruszalności własności i prawa do dziedziczenia, równość traktowania rolników indywidualnych oraz rolnictwa spółdzielczego, zapewnienie zniesienia ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi. Zawarto również szereg postanowień światopoglądowych m.in. dotyczących swobody w budownictwie sakralnym i dostępu do praktyk religijnych, zadeklarowano też rozbudowę sieci szkół i przedszkoli na terenach wiejskich.

Porozumienia co prawda nie zawierały uzgodnień dotyczących zasadniczej kwestii dotyczącej rejestracji rolniczych związków zawodowych, jednak miały istotne znaczenie w tej mierze – podpisanie porozumień z formalnie niezarejestrowaną organizacją świadczyło o faktycznym uznaniu jego roli przez władzę.

http://www.ryglice-okolice.pl/wiadomosci/item/8936-rocznica-podpisania-porozumien-rzeszowsko-ustrzyckich

Wróć