Informacje Ogólne
III Lubecka Noc Naukowa [Relacja].
III Lubecka Noc Naukowa rozpoczęła się akcentem patriotycznym przygotowanym przez uczniów Gimnazjum im. Ks. Józefa Lenartowicza w Lubczy. Tradycyjny polonez – polski taniec narodowy – podkreślił nie tylko naszą dumę narodową ale także podniosłość tego wieczoru. 15 listopada 2013 r. o godzinie 15.00 po raz trzeci zainaugurowaliśmy wieczór pełen niespodzianek naukowych. Jedyna taka noc w roku to szansa na połączenie przyjemnego z pożytecznym czyli w rodzinnej atmosferze poszerzaliśmy wiedzę i zdobywaliśmy umiejętności. Impreza co roku ma formę otwartą, dlatego w zajęciach, warsztatach, wykładach i pokazach mógł uczestniczyć każdy. Oczywiście każdy, kto piątkowy wieczór zechciał spędzić w Zespole Szkół w Lubczy.
Zobacz relację Tarnowskiej TV
Największym zainteresowaniem cieszył się wykład inauguracyjny dr Witolda Zawadzkiego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczniowie mogli sprawdzić na własnej skórze czy są przewodnikami prądu czy też może izolatorami…? Każdy z uczniów chciał być jak najbliżej, aby w odpowiednim momencie zgłosić się do udziału w pokazach dr. Zawadzkiego.
Wykład inauguracyjny pobudził nasz apetyt na wiedzę, który mogliśmy zaspokoić w kolejnych odsłonach: w każdej Sali czekały przygotowane przez nauczycieli pokazy i warsztaty. Parter opanowali prawdziwi Romowie – nie Cyganie - ze swoją kulturą, tańcem, wróżbami i taborem wędrownym. Poznawanie tradycji cygańskich pozwoliło na odkrycie ich wielobarwności i ognistego temperamentu. Dla młodszych uczestników nauczyciele przygotowali wyprawę na Grenlandię. Dowiedzieliśmy się dlaczego Eskimosi nie chorują na serce, się czym jest zorza i noc polarna, lepiliśmy pingwiny z modeliny, poznawaliśmy faunę i odpowiadaliśmy na trudne pytania w quizie przygotowanym przez nauczycieli nauczania początkowego.
Przedszkolaki mogły w niekonwencjonalny sposób stworzyć prawdziwą sztukę: dmuchając farby przez słomkę powstawały niezwykłe obrazy… Rodzice przy tej okazji poznali techniki ćwiczeń logopedycznych ze swoimi dziećmi aby w przyszłości ich Skarby mogły uniknąć wad wymowy. Kolejna sala czekała na nasze szare komórki, aby sprawdzić jak szybko działa mózg, który płat mózgu jest sprawniejszy. Nauczyciele wychowania fizycznego powiedzieli nam ile razy w ciągu minuty mrugamy powiekami (w końcu to także forma aktywności fizycznej;)). Dla tych, którzy umieją zrobić zeza przygotowali obrazy trójwymiarowe. Jednak nie każdemu udało się dostrzec te rzekome delfiny…
Oczywiście w Sali dr Zawadzkiego mogliśmy zobaczyć, że zmierzyć można nawet kolor i dźwięk. Na ekranie pojawiające się wykresy były tego dowodem. Dowiedzieliśmy się też jak sprawdzić jakość oliwy z oliwek. Bardzo proste: wystarczy mieć ze sobą fioletowy laser. Pierwsze piętro to kolejna dawka wiedzy: sok z pokrzywy dla odważnych i zdrowy styl życia, pamiątki z czasów PRL-u (w tym niewykorzystane kartki na żywność), maty DDR i aktywność fizyczna, której można nie zauważyć (bo jest „podana” w lekkiej formie przez studentów WFAiIS-u), roboty LEGO MINDSTROPS, kolorowe „drinki” w Sali biologiczno – chemicznej, gaszenie świec w nietypowy sposób, zabawki fizyczne, badania przez mikroskopy, pamiątkowe zdjęcia, ozdoby nie tylko świąteczne w formie niezwykłego origami, porównywanie języków z całego świata, modele frezarki CNC i silnika indukcyjnego… W ostatniej Sali oprócz ciekawych prezentacji komputerowych podziwialiśmy egzotyczne jaszczurki, pająki, żółwie i węże, które zostały zaprezentowane przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach. Wszystko co dobre, szybko się kończy. Również III Lubecka Noc Naukowa jest już tylko w naszych wspomnieniach. Jednak powstają kolejne plany współpracy, nowe pomysły i odliczanie do następnej nocy…
Zdjęcia: Dawid Skruch
Fotorelacja z wydarzenia:
przejdź do galerii