Informacje Ogólne

Konferencja w Ryglicach o pomocy dziecku krzywdzonemu.

W ryglickim spichlerzu odbyła się konferencja, której tematem przewodnim była "Pomoc dziecku krzywdzonemu - perspektywa psychologiczna oraz współdziałanie służb na rzecz dziecka krzywdzonego". W spotkaniu, organizowanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ryglicach oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie, udział wzięli zaproszeni goście, w tym Burmistrz Ryglic Bernard Karasiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Stanaszek wraz z Zastępcą Przewodniczącego Krystyną Bochenek oraz radni gminni: Dorotą Turczyn, Markiem Dudowiczem, Jackiem Wójtowiczem, Grzegorzem Piktasem i Mirosławem Warchałem. Oprócz przedstawicieli władz gminnych, w konferencji udział wzięli przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji oraz gminnych i powiatowych jednostek oświatowych, społecznych oraz innych organizacji działających na rzecz dzieci.
Prelegenci konferencji - Mariusz Moderski, Magdalena Podolańska oraz asp. Agnieszka Seyrlhuber ,omówili różne aspekty występowania przemocy wobec dzieci, prezentując zarówno dane statystyczne, sposoby monitorowania rodzin dysfunkcyjnych jak i wymiar psychologiczny tego przestępstwa.
Magdalena Podolańska- kierownik Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie Filia w Wojniczu, omówiła szczegółowo mechanizmy obronne jakie wypracowuje dziecko doświadczające przemocy w rodzinie, aby odreagować trudną sytuację oraz emocje i uczucia, które tłumione, powodują różnego typu negatywne konsekwencje, zarówno na etapie szkolnym jak i w dorosłym życiu. Zaprezentowane zostały typowe symptomy, których występowanie u dzieci może świadczyć o tym, że stało się ono ofiarą przemocy w rodzinie, jak również zaakcentowano konieczność zwiększenia czujności i uwagi nauczycieli i pedagogów szkolnych w tym zakresie.
Mariusz Moderski - mgr pedagogiki w zakresie pracy socjalnej, certyfikowany specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz wieloletni konsultant infolinii w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar w Rodzinie „Niebieska Linia”, działającym w Warszawie, mówił o konieczności współdziałania wszystkich instytucji - oświatowych, pomocy społecznej, Policji oraz gminnych organizacji i służb, w celu identyfikowania i przeciwdziałania przemocy domowej wobec dzieci.
Pomiędzy wystąpieniami prelegentów, swój program artystyczny, zaprezentowały dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego w Lubczy, pod kierownictwem Eweliny Nowak.

fot. S.Stańczyk

Wróć