Informacje Ogólne

Młodzi w działaniu.

Młodzi w działaniu.

 We wtorek 14 stycznia br. w Urzędzie Miejskim w Ryglicach odbyło się pierwsze z cyklu spotkań z młodzieżą w ramach projektu: „Partycypacja – dyskutujemy, decydujemy, działamy” współfinansowanego m. in. w ramach POKL, 5.4.2 Poddziałanie: Rozwój dialogu obywatelskiego, oraz Programów Szwajcarskich. Celem projektu jest wzmacnianie udziału mieszkańców gminy w prowadzeniu dialogu na temat ważnych dla nich spraw, wspólnego podejmowania decyzji i współudziału w ich wdrażaniu. W projekcie zaplanowano szereg działań: warsztaty, konsultacje, wymianę doświadczeń z partnerami z Francji (wizyta studyjna), konkurs na młodzieżową inicjatywę obywatelską, oraz stworzenie młodzieżowej rady miejskiej.

Na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele gminnych gimnazjów z Lubczy, Zalasowej, Ryglic oraz ZSP Ryglice. Młodzież została zapoznana z założeniami projektu „Partycypacja”, oraz kwestiami procedur związanych z tworzeniem młodzieżowej rady miejskiej. Następnie przystąpiono do pracy nad formułowaniem pomysłów, które warto by zrealizować w ramach prac przyszłej rady. Wstępnie udało się wypracować kilka grup tematycznych m.in.: infrastruktura, zajęcia czasu wolnego, sport, wydarzenia. Lista pomysłów jest otwarta, a kolejne można zgłaszać w formie ankiet, lub bezpośrednio przedstawicielom szkół, czy też w Urzędzie Miejskim w Ryglicach.

W ramach projektu zostanie przeprowadzony konkurs na „młodzieżową inicjatywę obywatelską” a najciekawsze pomysły zostaną nagrodzone. Natomiast zwycięski pomysł wybrany przez Fundacje MILA w Krakowie zostanie wsparty finansowaniem i będzie miał szanse realizacji już w tym roku. Ponadto osoby, które zaangażują się najbardziej w program „Partycypacja”, z Gminy Ryglice jak i innych 6 gmin biorących udział w projekcie, zostaną zaproszone na 3- dniowe warsztaty stanowiące doskonałą płaszczyznę wymiany doświadczeń, a także nabycia wiedzy i umiejętności, szczególnie z możliwości pozyskiwania środków na realizacje młodzieżowych pomysłów. Każda z gmin będzie miała również swoich przedstawicieli podczas wizyty studyjnej we Francji w kwietniu br. mającej na celu zapoznanie się z podobnymi inicjatywami kolegów z innych krajów Europy.

Kolejne spotkania mają charakter otwarty. Ich przedmiotem będzie opracowanie projektu statutu młodzieżowej rady miejskiej, a następnie praca nad konkretyzacją i uszczegółowieniem pomysłów młodzieży. Jednocześnie, zostaną przedstawione inne źródła finansowania inicjatyw obywatelskich związane z pozyskiwaniem środków finansowych z Unii Europejskiej

Nie ulega wątpliwości, że promowanie dialogu obywatelskiego i wzmacnianie udziału społeczeństwa, w szczególności ludzi młodych, ma kapitalne znaczenie dla rozwoju Gminy Ryglice. W obecnych czasach nie wystarcza już informowanie mieszkańców na temat działalności władz. Normą zwyczajową, a nawet prawną stają się konsultacje społeczne, a w końcu współdecydowanie i szeroka współpraca w realizacji wypracowanych pomysłów. Dlatego bardzo aktualne wydaje się kształtowanie grup obywatelskich, które będą umiały po pierwsze formułować swoje postulaty, a następnie je współrealizować je z urzędem. Wymaga to oczywiście zaangażowania z obu stron. Tego typu współpraca oparta jest na wiedzy i konsekwentnym działaniu, ale także dobrej woli i satysfakcji, że jest się odpowiedzialny za nasz kawałek świata, który chcemy żeby był lepszy dla wszystkich.

Seweryn Gutkowski

Sekretarz Gminy, Koordynator projektu

Wróć