Kultura
Młodzieżowa Rada – projekt w Turcji
W drugim tygodniu ferii radni Młodzieżowej Rady Miejskiej w Ryglicach wraz z wolontariuszami brali udział w projekcie pn. „Steps to Peace with Art”. Tematem zajęć był problem pokoju na świecie, a poza Polakami brali w nich udział uczniowie z Turcji, Rumunii, Bośni i Hercegowiny. Zajęcia w Ankarze, przelot i aprowizacja finansowane były z środków UE w ramach Programu Erasmus +.
Polska grupa składała się z 10 osób oraz opiekuna. Stanowili ją przedstawiciele wszystkich szkół gimnazjalny i ponadgimnazjalnych z terenu Gminy Ryglice oraz dwoje licealistów, którzy są członkami naszej społeczności lokalnej. Program zajęć obejmował prezentacje i warsztaty na temat odrębności naszych krajów oraz sposobów radzenia sobie z tymi różnicami. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z regionalnego malarstwa, tańców, muzyki, a także mieli możliwość zaprezentowania dorobku kulturalnego swoich krajów. Bardzo ciekawym pomysłem było także stworzenie grup złożonych z przedstawiciela każdego z państw, a następnie dyskusja na tematy związane z różnorodnością kulturowa, tolerancją, solidarnością. Następnie każda grupa prezentowała swoje przemyślenia w formie wystąpienia. Wszyscy posługiwali się wyłącznie językiem angielskim, stąd przeświadczenie, że projekt istotny sposób zmotywuje uczniów do rozwijania umiejętności lingwistycznych.
Poza programem merytorycznym projektu, uczestnicy mieli także szanse zwiedzić Turcje. Najważniejszą atrakcją była wizyta w Kapadocji. Jest to znany już w starożytności region środkowej Turcji charakterystyczny ze względu na swoje zabytki oraz niezwykłe obiekty natury. Uczniowie mając możliwość zawierania kontaktów i rozmów podczas podróży, zwiedzali podziemne miasta w Derinkuyu. Szacuje się że mogą pochodzić nawet sprzed 5 tyś lat, a mieściły do 20 tyś ludzi wraz ze zwierzętami. Miasta te służyły jako ucieczka przed najeźdźcami. Jeszcze większe wrażenie robił Park Narodowy Goreme wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. W dolinie znajduje się blisko 350 kościołów wykutych w powulkanicznej skale tufowej. Najstarsze pochodzą z IV w. i są związane z osobą m.in. Św. Bazylego. Miejsce jest tak niezwykłe pod względem krajobrazu że kręcono tu Gwiezdne Wojny. Równie ważne były także atrakcje samej Ankary z muzeum założyciela współczesnej Turcji Mustafy Ataturka oraz wielkiego meczetu, gdzie przy okazji dzięki imamowi mogliśmy się poczuć jak na Tureckim kazaniu.
Spotkanie w Turcji między młodzieżą z 4 krajów było świetną okazją wspólnego poznania. Pozwoliło odkryć wiele narodowych osobliwości, a jednoczenie być płaszczyzną do działań i opinii, które łączą ponad granicami. Ponieważ każdy był w swoim międzynarodowym zespole, trzeba było umieć się skomunikować oraz wypracować wnioski. Taka praktyka odpowiedzialności w grupie, używania języków obcych oraz zdobywania wspólnie wiedzy buduje głębokie więzi przyjaźni, które miejmy nadziej przetrwają lata i będą owocować bardziej spokojnym światem w przyszłości.
Seweryn Gutkowski
Sekretarz Gminy , opiekun MRM Ryglice
Fotorelacja z wydarzenia:
przejdź do galerii