Informacje Ogólne

O Walentynkach w Lubczy i Dniu Zakochanych można przeczytać w ogólnopolskich dziennikach

Walentynki sercem gotowane

15  lutego  w  Lubczy, gmina Ryglice, województwo małopolskie  odbędzie się impreza pod nazwą ,,Walentynki w Lubczy sercem gotowane. Organizatorem całego wydarzenia będzie  Koło Gospodyń Wiejskich w Lubczy we współpracy z Urzędem Miejskim w Ryglicach oraz Ośrodkiem Kultury w Ryglicach. W tym roku we wspólnym gotowaniu    regionalnych potraw z walentynką  borą udział Koła Gospodyń Wiejskich nie tylko  z Małopolski, ale również z Łódzkiego, Pomorza oraz Śląska i Ziemi Świętokrzyskiej.

– Produktem lokalnym w miejscowości Lubcza jest zupa z lubczykiem. Jej degustacja odbywała się podczas cyklicznej imprezy walentynkowej. Wielu osobom znany jest jej wyjątkowy smak. Ma ona ponadto właściwości lecznicze, a sam lubczyk jest traktowany jako przyprawa o szczególnej mocy działającej pozytywnie na uczucia.           W jakiś sposób łączy się to z kultem do świętego Walentego, który jest patronem zarówno zakochanych, jak  i ludzi cierpiącymi na choroby nerwowe. We wsi Lubcza znana też jest opowiastka według której onegdaj przybywał w te strony na łowy sam król Kazimierz Wielki, niezwykle smakowały mu potrawy gotowane przez tutejsze gospodynie, zaciekawiony niespotykanym smakiem i aromatem pytał o dodawane przyprawy, wówczas gospodyni wskazała na lubczyk, ,a zarazem mieszkaniec Lubczy .

Wieś Lubcza to najdalej na wchód wysunięta miejscowość w gminie Ryglice, ma pełne prawo do tego, by ubiegać się o palmę pierwszeństwa w „promocji święta zakochanych”.  Na długo przed tym, jak tradycja Walentynkowa przywędrowała do Polski z krajów anglosaskich, w tutejszej świątyni oddawano hołd świętemu Walentemu, patronowi zakochanych. Skąd wziął się ten kult? Dzisiaj trudno powiedzieć, tym bardziej, że był to jeden z mniej popularnych patronów kościołów w Polsce. Tradycyjnie w lutym odbywa się tutaj wielki odpust ku czci patrona parafii. Nazwa miejscowości także ma „magiczne” znaczenie. To wszystko próbują wykorzystać władze samorządowe gminy i sami mieszkańcy Lubczy, do promocji walorów turystycznych. Nic nie działa tak na wyobraźnię ukochanej osoby, jak potrawa podana z dodatkiem Lubczyka.

 – Ale żeby to w pełni skutkowało, to lubczyk musi pochodzić z Lubczy, a i potrawę najlepiej jak sporządza nasze panie, z naszych regionalnych, zdrowych, ekologicznych produktów – zachwalają w Lubczy.

 Od wielu  lat, w Dniu Zakochanych, odbywa się tutaj impreza o charakterze kulturalno – rozrywkowym. Coraz częściej goszczą tutaj przyjezdni, wierzą – i słusznie – że w ten sposób można wzbogacić swoje życie duchowe.  

Źródło: UGR

https://polskawies24.pl/walentynki-w-sercem-gotowane/

 

 

 

Walentynki w Lubczy sercem gotowane

 

 

,,Walentynki w Lubczy sercem gotowane – Święto Lubczyka w Lubczy’’ – to nazwa ogólnopolskiego konkursu potraw regionalnych i tradycyjnych z lubczykiem, który 15 lutego odbędzie się w Lubczy, gmina Ryglice w województwie małopolskim.

Organizatorem imprezy promującej regionalne przysmaki związane z ,,miłosnymi obrzędami’’ jest Koło Gospodyń Wiejskich w Lubczy we współpracy z Urzędem Miejskim w Ryglicach oraz Ośrodkiem Kultury w Ryglicach. W tym roku swój przyjazd do Lubczy zapowiedziały panie z Kół Gospodyń Wiejskich nie tylko z terenu całej Małopolski ale również województwa łódzkiego, pomorskiego, śląskiego i świętokrzyskiego.

Produktem lokalnym w miejscowości Lubcza jest zupa z lubczykiem. Jej degustacja odbywała się podczas cyklicznej imprezy walentynkowej. Wielu osobom znany jest jej wyjątkowy smak. Ma ona ponadto właściwości lecznicze, a sam lubczyk jest traktowany jako przyprawa o szczególnej mocy działającej pozytywnie na uczucia. W jakiś sposób łączy się to z kultem do świętego Walentego, który jest patronem zarówno zakochanych, jak i ludzi cierpiącymi na choroby nerwowe. We wsi Lubcza znana też jest opowiastka według której onegdaj przybywał w te strony na łowy sam król Kazimierz Wielki, niezwykle smakowały mu potrawy gotowane przez tutejsze gospodynie, zaciekawiony niespotykanym smakiem i aromatem pytał o dodawane przyprawy, wówczas gospodyni wskazała na lubczyk, który rósł sobie dziko po polach lubeckich – mówi Paweł Augustyn, burmistrz gminy Ryglice.

Warto podkreślić, że motywem przewodnim wydarzenia jest odkrywanie bogactwa kultury kulinarnej minionych pokoleń, które pozostawiły trwały ślad w recepturach potraw
– o wyśmienitym smaku. Tutaj w Lubczy, pod znakiem lubczyka trochę zapomniane przepisy na nowo gospodynie wiejskie wprowadzają do jadłospisów, świętując jednocześnie tegoroczne Walentynki. To oczywiste, że przypadną do gustu zakochanym, ale też każdemu, kto spróbuje konkursowych potraw.

Powinniśmy promować w sposób atrakcyjny i bardziej skuteczny produkty regionalne i tradycyjne. Chcemy, aby te wyroby częściej gościły na polskich stołach oraz stały się bardziej dostępne dla konsumentów. Ustawa o sprzedaży detalicznej żywności – wytwarzanej we własnym gospodarstwie – daje nowe szanse ożywienia gospodarczego lokalnej społeczności. A także pozwoli na poprawę dochodów rodzin rolniczych – dodaje Paweł Augustyn.

Źródło: UGR

Opracował: Krzesimir Drozd

https://www.wrp.pl/walentynki-w-lubczy-sercem-gotowane/

 

Cieszę się, że ubiegłoroczna impreza Walentynowa odbiła się szerokim echem w całej Polsce i Koła Gospodyń Wiejskich z różnych regionów Polski przyjeżdżają kolejny raz w tym roku do Lubczy.

Dużym osiągnięciem Dnia Zakochanych – Świętego Walentego jest to, że możemy przeczytać o naszym wydarzeniu na ogólnopolskich portalach czy dziennikach, właśnie o to nam chodziło, żeby poprzez organizowanie Walentynek w dniu świętego Walentego – patrona zakochanych dotrzeć z tą informacją do jak najszerszego grona odbiorców, co z kolei przełoży się na odwiedziny naszej gminy przez turystów.

Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie w sobotę do Lubczy od godziny 12.00 do późnych godzin popołudniowych na przepyszną degustację potraw regionalnych.

 

Burmistrz Ryglic
Paweł Augustyn

 

Wróć