Informacje Ogólne

Przemówienie Burmistrza Ryglic z okazji 15 lecia Praw Miejskich Ryglic.

Przemówienie Burmistrza Ryglic z okazji 15 lecia Praw Miejskich Ryglic.

Szanowne Panie i Panowie, Burmistrzu Markot Imre z  zaprzyjaźnionego Miasta Turoksentmiklosz wraz z delegacją, Mieszkańcy gminy oraz Goście   przybyli do naszego miasta ...

Chcę zacząć od sentencji „ I to co w przemówieniu musi  się liczyć – że lepiej wstydzić się przez pięć minut   -  niż dwa tygodnie ćwiczyć ”…

Pozwolę sobie podołać tej wytycznej i połączyć przygotowane wystąpienie z improwizacją.

W pierwszych słowach przytoczę kilka faktów historycznych...

 15 lat temu z upoważnienia Premiera rządu RP Jerzego Buzka do Ryglic przyjechał (zmarły przed miesiącem) podsekretarz Stanu  Andrzej Urbański aby w obecności Wojewody Małopolskiego i Starosty Tarnowskiego przekazać akt nadania statusu miasta, Ryglicom.

Podczas tej uroczystości , której przewodniczył ówczesny Przewodniczący Rady Grzegorz Kwiek podpisano umowę o współpracy z 24 tysięcznym miastem w środkowych  Węgrzech - TOROKSENTMIKLOSZ. Dzisiaj mija 15 lat naszej współpracy a prawie 50 osobowa delegacja tego miasta na czele z Burmistrzem przybyła,  by wspólnie z nami świętować te ważne wydarzenia.

Szanowne Panie i Panowie zanim doszło do ostatecznej decyzji o przywróceniu praw miejskich odbyły się konsultacje społeczne i spotkania z mieszkańcami, a w efekcie tych przedsięwzięć  znakomita większość mieszkańców opowiedziała się "za", co spowodowało że dzisiaj jesteśmy miastem . Warto wspomnieć że z naszego regionu w ślad za tą naszą decyzją poszedł  Wojnicz, Radłów, Brzostek i Zakliczyn.

Decydującym rozstrzygnięciem za i przeciw, był głos przewodniczącego Rady Grzegorza Kwieka ponieważ ilość głosów radnych była równoważna . Z wypowiedzi  do protokołu ówczesnej sesji padały obawy przeciwników o utracenie części  subwencji oświatowej. Zwolennicy w tym również moja skromna osoba wspomagana przez Irenę Wójcik , redaktorkę Pasma Brzanki i byłego Naczelnika  naszej gminy Wojciecha Potępę  argumentowali między innymi takimi korzyściami jak: prestiżem, wyższym stopniem organizacyjnym  społeczeństwa, krótszej ścieżki inwestycji gospodarczych dla terenów miejskich, ponad lokalnym charakter, większymi możliwościami tworzenia  terenów zurbanizowanych , czyli mówiąc krótko możliwościami rozwojowymi. 

            Pochodzący z Ryglic  dr. Andrzej Boratyński  w swojej wizji przyszłości wygłoszonej już podczas uroczystości sprzed 15 lat mówił; „ W Ryglicach z wiodącej przez dziesiątki lat funkcji jaką jest rolnictwo, konieczne są  istotne zmiany, ponieważ w warunkach górskich tradycyjne rolnictwo nie ma większych szans rozwoju. Pożądane jest zatem odchodzenie od tradycyjnych upraw na rzecz specjalistycznego rolnictwa dostosowanego do aktualnych warunków i potrzeb rynku. Jednym z dodatkowych źródeł  dochodu może stanowić turystyka". W Ryglicach istnieją możliwości kontynuacji i rozwoju tradycyjnego rzemiosła opartego o drewno. W czasie studenckiego pleneru malarskiego jedna z uczestniczek studentka Politechniki Krakowskiej tak opisała Ryglice „ Ryglice to miejsce na mapie Polski, Gdzie mimo narastających problemów ludzie są razem. Razem to znaczy, że kochają tych kilka ulic, rynek i ziemię, która z pokolenia na pokolenie przechodziła z rąk do rąk, by w końcu otrzymali ją w swe ręce Ci, którzy dbają o nią dzisiaj. Będąc w Ryglicach można poczuć domową atmosferę bez względu na to do jakich drzwi się zapuka. Ludzie są otwarci i otaczając gości przenoszoną  na nich miłość do pól, wzgórz i swojego domu". Ziemia ryglicka jest małą ojczyzną ludzi o wielkich sercach którzy. Warto podkreślić że nie  tylko to co czują mieszkańcy ale również  to co może odczuć przybysz, a jest to zachwyt urokliwymi miejscami, które stworzyła natura, historia  którą tworzą współcześni mieszkańcy. Zachwyt przybyszy pięknymi pejzażami Pogórza i jego przyrody, atmosfera gościnności, relikty dawnej architektury, pobudzają do kontemplacji. Trudno jest opisać wszystkie te miejsca, które urzekają, gdyż to nie tylko ich piękno, choć czasem bardzo proste, ale spokój, specyficzna atmosfera miasteczka, która pozwala zachwycać się i pobudzając  także do zastanowienia się nad przeszłością, własny sobą, nad życiem.

Szanowni Państwo, inny uczestnik tych historycznych już wydarzeń czyli Starostwo w Tarnowie, w dokumencie "ANALIZA CELOWOŚCI  NADANIA STATUTU MIASTA MIEJSCOWOŚCI RYGLICE ", poddało szczegółowo badaniu infrastrukturę społeczną by w konkluzji  stwierdzić:  Nadanie statutu miasta miejscowości Ryglice uważa się za celowe i popiera się w całej rozciągłości.

 Czy dzisiaj podołaliśmy tym wszystkim wizjom , czy pozbyliśmy się lęków i obaw ? W dużej części TAK , ale jeszcze wiele przed nami, a dźwigając te zobowiązania my i przyszłe pokolenia wierne tradycji musimy określić i zrealizować nowoczesne cele które przyspieszą rozwój naszej małej ojczyzny.

                                                                                                                  Bernard Karasiewicz

                                                                                                                    Burmistrz Ryglic

Wróć