Informacje Ogólne
Relacja z VIII Festiwalu Kultury Pogórzańskiej
W sobotę, 27 września od godziny 12.00 na rynku w Ryglicach wystawami twórczości artystycznej i ludowej rozpoczął się VIII Festiwal Kultury Pogórzańskiej. Mieszkańcy gminy oraz goście mogli podziwiać także wyroby kowalstwa artystycznego, piktografię, kwiaty bibułkowe, hafty, koronki i biżuterię artystyczną. W spichlerzu w Ryglicach otwarta została ciekawa wystawa Koła Łowieckiego TROP „Ze św. Hubertem przez wieki”.
O godz. 14.00 nastąpiło oficjalne otwarcie festiwalu przez Burmistrza Ryglic Teresę Połoska oraz Wojewodę Małopolskiego Jerzego Millera, który na wstępie podkreślił wielką wartość kultury ludowej. Powiedział także, że gminę Ryglice na tle innych gmin małopolski wyróżnia to, że duży akcent postawiony jest tu na zachowanie tradycji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom. Wojewoda Małopolski Jerzy Miller przyjechał do Ryglic także dlatego, żeby odznaczyć Złotym Krzyżem Zasługi Burmistrza Teresę Połoska, która otrzymała to odznaczenie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego za zasługi na rzecz społeczności lokalnej.
Następnie odznaczeni zostali Zasłużeni dla Gminy Ryglice. Przewodniczący Rady Miejskiej w Ryglicach Grzegorz Wojtanowski odczytał Uchwałę Rady Miejskiej z dnia 26 września 2014r. przyznającą pamiątkowy medal „Zasłużony dla Gminy Ryglice” Panu Mieczysławowi Początko, Pani Stanisławowi Dębickiemu, Zespołowi ludowemu „W Kuźni u Kowala” oraz Kapeli ludowej „Zalasowianie”. Odznaczenia nagrodzonym wręczyła Burmistrz Ryglic Teresa Połoska oraz Wojewoda Małopolski Jerzy Miller.
Kolejnym punktem programu była już prezentacja kapel i zespołów ludowych z terenu Pogórza Karpackiego, Przemyskiego i Wielickiego biorących udział w konkursie „O Złotą Podkowę Pogórza”. Na scenie zaprezentowało się siedemnaście zespołów ludowych i grup śpiewaczych. Nie zabrakło radosnych przyśpiewek, tańców oraz tradycyjnych obrzędów ludowych.
Tuż przed ogłoszeniem oficjalnych wyników festiwalu był czas na inne wyróżnienia. Podpisane zostało Porozumienie z Kołem Łowieckim TROP z Krakowa, które otworzyło wystawę „Ze świętym Hubertem przez wieki” w ryglickim spichlerzu. Porozumienie Gminy Ryglice z Kołem Łowieckim „Trop” z Krakowa zakłada popularyzację poszanowania wspólnego dobra, jakim jest przyroda. Obejmuje ono wspólną edukację przyrodniczo-ekologiczną dla mieszkańców gminy Ryglice, promocję ochrony środowiska, uświadamianie bogactwa przyrody, zaznajomienie z fauną i florą poprzez wykłady, warsztaty, prelekcje i prezentacje oraz wycieczki w terenie. Porozumienie zostało podpisane przez Burmistrza Ryglic Teresę Połoska oraz Prezesa Koła Łowieckiego TROP Jerzego Błyszczuka. Pierwszym owocem porozumienia był uroczyście przekazany bon na nagranie płyty w profesjonalnym studiu dla dzieci i młodzieży. Są to laureaci konkursu piosenki religijnej w ramach Ryglickich Dni Muzyki Chrześcijańskiej, które odbyły się w tym roku. Nagrodzeni to laureaci z gminy Ryglice w kategorii solowej, dziecięcej i młodzieżowej czyli: Katarzyna Wnęk oraz Rafał Bradło z Lubczy, Gabriela Golec z Jonin oraz Jakub Stepek z Zalasowej. Jest to dodatkowa nagroda, którą wyśpiewali podczas konkursu piosenki w Ryglicach.
Dodatkowo docenieni zostali twórcy ludowi. Dorota Kisiel-Szynal oraz Krystyna Piątek otrzymały nagrodę z Powiatu Tarnowskiego, którą przekazał, w imieniu Starosty Romana Łucarza, radny powiatowy Zbigniew Cieślikowski.
Następnie ogłoszony został werdykt VIII Festiwalu Kultury Pogórzańskiej. Jury festiwalu w składzie Wiesława Hazuka – choreograf, Danuta Cetera – etnograf, Zofia Skwarło – choreograf i regionalista oraz Aleksander Smaga po obejrzeniu 17 zespołów postanowiło przyznać:
ZŁOTĄ PODKOWĘ POGÓRZA grupie śpiewaczej „ZZA LASU” z Zalasowej
W kategorii kapel ludowych:
I miejsce - kapela ludowa „GWOŹDZIEC” z Gwoźdźca
II miejsce – kapela ludowa „ZALASOWIANIE” z Zalasowej
III miejsce – kapela ludowa „W KUŹNI U KOWALA” z Kowalowej
W kategorii grup śpiewaczych:
I miejsce – grupa śpiewacza „ZZA LASU” z Zalasowej
II miejsce – grupa śpiewacza „GWOŹDZIEC” z Gwoźdźca
Trzy równorzędne III miejsca grupy śpiewacze:
- „SENIOR” z Dębicy
- „W KUŹNI U KOWALA” z Kowalowej
- „PORĘBIANIE” z Poręby Spytkowskiej
W kategorii zespołów artystycznie opracowanych:
I miejsca nie przyznano
II miejsce – zespół Pieśni i Tańca „PORĘBIANIE” z Poręby Spytkowskiej
W kategorii zespołów regionalnych
I miejsce nie przyznano
II miejsce – zespół folklorystyczny „BESKIDY” z Dominikowic
III miejsce – zespół folklorystyczny „GWOŹDZIEC” z Gwoźdźca
Na zakończenie festiwalu na ryglickim rynku zagrał zespół ENEJ, który wykonuje muzykę z pogranicza folku, ska i oraz alternatywy. Nie zabrakło popularnych utworów takich jak „Radio Hello”, „Tak smakuje życie”, „Lilli”, „Skrzydlate ręce” i „Symetryczno-liryczna”, które wyśpiewane zostały wspólnie z kilkutysięczną widownią zgromadzoną na ryglickim rynku.
III Festiwal Kultury Pogórzańskiej odbył się w ramach projektu Europejskie Dni Dziedzictwa oraz projektu "Cykl spotkań przygotowujący do Festiwalu Kultury Pogórzańskiej – impreza promocyjna, nagranie dwóch płyt autorskich oraz wydanie folderu”
Projekt współfinansowany z EFRROW w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 z zakresu małych projektów na podstawie umowy przyznania pomocy nr 02511-6930-UM0640694/14 z dnia 19.08.2014 roku.
REALIZACJA PROJEKTU TO:
1.CYKL SPOTKAŃ PRZYGOTOWUJĄCY ZESPOŁY LUDOWE DO PROMOCJI TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ NA WYSTĘPIE ZORGANIZOWANYM NA POGÓRZAŃSKIM FESTIWALU KULTURY 27.09.2014
2.IMPREZA KULTURALNA
3.FOLDER – GMINA TRADYCJĄ MALOWANA
4.PŁYTY
1. ŚPIWKA ZA PRZYŚPIWKĄ zespołu ludowego „W Kuźni U Kowala”
2. BO ZA LASEM GRAJĄ zespołu ludowego „Zalasowianie”
Relacja Tarnowskiej TV – wywiad z zespołem
Fotorelacja z wydarzenia:
przejdź do galerii