Informacje Ogólne
Spotkanie Historia w Spichlerzu [relacja].
Prof. Włodzimierz Bernacki, poseł, politolog UJ oraz Mieczysław Czosnyka z tarnowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego byli gośćmi spotkania 'Historia w Spichlerzu', które odbyło się 16 listopada w Ryglicach. Jednym z tematów konferencji było przypomnienie historii powstania styczniowego w 150 rocznicę tego zrywu zbrojnego. Prelegent Mieczysław Czosnyka przypomniał o nastrojach jakie wówczas panowały na ziemiach Małopolski oraz terenach obecnego powiatu tarnowskiego. Tarnowianie aktywnie włączali się do pomocy w powstaniu. Ranni byli przywożeni do tarnowskiego szpitala. Mieczysław Czosnyka przypomniał o Marianie Langiewiczu, który był więziony w hotelu Krakowskim w Tarnowie. Ostatnim punktem wykładu było przypomnienie sylwetek powstańców. Szczególną uwagę zwrócono także na powstańców styczniowych z terenu gminy Ryglice: pochodzącego z Kowalowej Czesława Felicjana Hilarego Pieniążka orazspoczywającego nacmentarzu komunalnym weterana powstania dra Czesława Królikowskiego.
Wykład prof. Włodzimierza Bernackiego dotyczył Polski Niepodległej 1918 roku. Prelegent swój wykład rozpoczął od czasów powstania styczniowego i ukazał jak było ono ważne w całym procesie odzyskania niepodległości. Dla Józefa Piłsudskiego, syna powstańca, powstanie być punktem wyjścia, nauką do nie popełnienia tych samych błędów. I wojna światowa był szansą dla Polaków na odzyskanie niepodległości. Józef Piłsudzki zdawał sobie z tego sprawę. Wielka wojna pochłonęła wiele milionów istnień, jednak dawała nadzieję na wolność. Marszałek uważał, że niepodległość państwa zależy tylko od Polaków… nie od Brytyjczyków, Francuzów, Niemców. Gdy 11 listopada Piłsudzki otrzymał władzę wojskową był to początek drogi budowania państwa i ustalania granic. „Musimy zaufać sobie, bo tak jak przed 95 laty dziś wolność zależy tylko od nas. 11 listopada to początek drogi, która trwa po dzień dzisiejszy… podsumował swój wykład prof. Włodzimierz Bernacki.
Potem rozpoczęła się dyskusja, padło z sali wiele pytań oraz spostrzeżeń. Słuchacze podziękowali prelegentom za wyjątkową lekcje historii gromkimi brawami. Wykładów wysłuchali min. Burmistrz Ryglic Teresa Połoska, Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Wojtanowski, honorowy obywatel Ryglic pułkownik Jerzy Pertkiewicz i ksiądz proboszcz Franciszek Kuczek. Fotografie ze Spotkania „Historia w Spichlerzu” wykonał Dawid Skruch.