Informacje Ogólne
„Święty Walenty – Tradycje Ludowe” XVI edycja
W piątek 14 lutego w Lubczy odbyły się uroczystości ku czci św. Walentego, który patronuje od wieków w tutejszej parafii. Zwieńczeniem odpustu był koncert organowy w wykonaniu Pawła Stanosza, który rozpoczął jednocześnie szesnastą edycję wydarzenia pn. "Święty Walenty - Tradycje lubeckie”.
W sobotę 15 lutego w Lubczy zgromadzili się przedstawiciele dwunastu kół gospodyń wiejskich, którzy wzięli udział w II edycji ogólnopolskiego konkursu potraw regionalnych i tradycyjnych „Sercem gotowane”:
Koło Gospodyń Wiejskich HUBA Muzyka góralska - gm. Czorsztyn - pow. nowotarski - woj. małopolskie
Koło Gospodyń Wiejskich Wisowianie i Kapela Jodłowianie - gm. Jodłowa - pow. dębicki - woj. podkarpackie,
Koło Gospodyń Wiejskich Łyszkowice i Zespół Pieśni i Tańca Blichowiacy - powiat Łowicki - woj. łódzkie
Koło Gospodyń Wiejskich Gosposia w Słupcu - gm. Łubnice - pow. staszowski - woj. świętokrzyskie,
Koło Gospodyń Wiejskich Kołodzieje i Zespół muzyczny Cyganeczki – gm. Prabuty - pow. kwidzyński - woj. pomorskie
Koło Gospodyń Wiejskich Dankowice i Zespół folklorystyczny Dankowianie - gm. Wilamowice - pow. bielski - woj. śląskie.
Gminę Ryglice - pow. tarnowski - woj. małopolskie reprezentowali: Koło Gospodyń Wiejskich w Joninach, Koło Gospodyń Wiejskich KOWALOWIANKI, Koło Gospodyń Wiejskich w Lubczy, Stowarzyszenie Koło Pań Rygliczanki, Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Lubeckiej, Koło Gospodyń Wiejskich w Zalasowej oraz Zespół W Kuźni u Kowala z Kowalowej, Zalasowianie z Zalasowej, Zespół Lubczanie i Kapela Spod Kokocza z Lubczy.
Potrawy regionalne w konkursie "Sercem gotowane" oceniali:
Nagrodzono następujące grupy:
I miejsce: KGW Kołodzieje, KGW Dankowice, KGW Kowalowianki, KGW Lubcza, Koło Pań Rygliczanki, KGW Zalasowa
II miejsce: KGW Huba, KGW Wisowianie, KGW Joniny
III miejsce: KGW Gosposia, KGW Łyszkowice, KGW Wola Lubecka
Nagroda specjalna Burmistrza Ryglic trafiła dla KGW Łyszkowice.
Wszyscy przybyli goście i widzowie mieli wyjątkową okazję, żeby na żywo usłyszeć i zobaczyć różnorodność i bogactwo polskiej kultury ludowej. Konkursowi potraw towarzyszyły prezentacje zespołów z kilku regionów folklorystycznych Polski, wystawy lokalnych twórców i inne stoiska m.in. Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ryglicach.
Swoim występem zachwyciły także najmłodsi artyści: uczniowie Zespołu Szkół w Lubczy oraz Szkoły Podstawowej z Woli Lubeckiej. Całości dopełniła degustacja potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Przez cały czas serwowana była Lubecka zupa z lubczykiem – zarejestrowana na ministerialnej liście produktów tradycyjnych. Nie zabrakło także innych atrakcji.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Tarnowskiego Roman Łucarz. Patronat medialny: TVP3 Kraków, Trendy Radio, RDN Małopolska, Tarnowska.tv, TEMI, Gazeta Krakowska, NaszeMiasto.pl, Super Galicja, Ryglice-okolice.pl.
Impreza była sfinansowana dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Starostwa Powiatu Tarnowskiego. Sponsorami byli także: Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Restauracja Pod Kokoczem, Restauracja Maestro, Władysław Olszówka - Radny Powiatu Tarnowskiego, Andrzej Marcinek – Sołtys Lubczy.
Cieszę się, że drugi rok z rzędu udało nam się zorganizować ogólnopolski konkurs potraw regionalnych i tradycyjnych „Sercem gotowane”.
Dziękuję wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich, zespołom folklorystycznym, mieszkańcom Gminy Ryglice i wszystkim, którzy odwiedzili w tym dniu Lubczę i Gminę Ryglice.
Wyrazy wdzięczności należą się wszystkim organizatorom wydarzenia.
Burmistrz Ryglic
Paweł Augustyn
Fotorelacja z wydarzenia:
przejdź do galerii