Kultura
XIII Święty Walenty, Tradycje Lubeckie - czyli do zakochania jeden krok.
14 lutego, w Lubczy, święto zakochanych jest od trzynastu lat, obchodzone w szczególny sposób. Święty Walenty - Tradycje Lubeckie, których organizatorem jest Ośrodek Kultury w Ryglicach, radni z Lubczy- Stanisław Stanaszek, Wojciech Łępa i Mirosław Warchał, sołtys Lubczy - Andrzej Marcinek wraz z z Radą Sołecką i OSP Lubcza, przyciągnęły wielu zakochanych gości. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta Odpustowa w Kościele Parafialnym w Lubczy, gdzie w ten jeden dzień w roku, można ucałować relikwie Świętego Walentego. Po mszy, w Perle Lubczy, swój program artystyczny zaprezentowali wykonawcy działający w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego, działającego przy Ośrodku Kultury w Ryglicach, wraz z filiami w Zalasowej i Lubczy. Program muzyczny i wokalny, przedstawili Zalasowianie, Justyna Pieniądz, Wiolinki, a z Lubczy - grupa muzyczna działająca przy Zespole Szkół w Lubczy oraz solistka - Katarzyna Wnęk. Natomiast program taneczny, zaprezentowała grupa "Amazing" oraz grupy taneczne działające przy Zespole Szkół w Lubczy. Zabawny program teatralny przygotowała grupa działająca przy Ośrodku Kultury w Ryglicach, Filia w Lubczy, prezentując własną interpretację "Romea i Julii".
Oprócz występów, zakochani mieli do dyspozycji, specjalnie przygotowaną bryczkę z końmi, która woziła niesione miłosnym uniesieniem pary, w romantyczną podróż po okolicy. Na sprzedaż w tym dniu, nie mogli narzekać odpustowi handlarze piernikowych serc, których to przysmaków w pewnym momencie zabrakło. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również inne sercowe motywy, które znalazły się na stosiku wystawowym, przygotowanym przez artystów ludowych: Annę Marcinek, Annę Zauchę i Ewelinę Labok.
W dzień Świętego Walentego, jak nakazuje tradycja lubecka, nie mogło zabraknąć Lubczyka, którego każdy zakochany lub oczekujący na miłość, mógł spróbować w specjalnie przygotowanej "zupie z lubczykiem". Nie zabrakło również napoju zakochanych - wina, którego degustację przygotowali rodzimi winiarze z "Piwnicy Antoniego" oraz z "Kowalówki".
Święty Walenty przyciągnął wielu gości, w tym Burmistrza Ryglic Bernarda Karasiewicza, który przekonywał że to święto jest bliskie każdemu z nas ponieważ "każdy z nas był, jest lub będzie przez kogoś kochany i każdy z nas tej miłości potrzebuje". Oprócz Burmistrza Ryglic, pojawili się przedstawiciele samorządu: Anna Gieracka Zastępca Burmistrza, w roli współorganizatorów imprezy- Stanisław Stanaszek Przewodniczący Rady Miejskiej, Wojciech Łępa i Mirosław Warchał oraz radni miejscy- Dorota Turczyn, Katarzyna Mróz, Józef Dębowski. Na święcie obecni byli również przedstawiciele instytucji działających na terenie Gminy Ryglice- Anna Mikrut - kierownik GOPS, Monika Strugała - Dyrektor Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Krakowie Oddział w Ryglicach oraz przedstawiciele Policji - Komendant Policji w Tuchowie - Jerzy Polaczek oraz Dzielnicowy Józef Nalepa.
Łukasz Gawron
fot. Stanisław Stańczyk
Pełna galeria pond 50 zdjęć, dostępna jest pod adresem:
http://kulturaryglice.pl/index.php/galerie/2016/category/421-swiety-walenty-tradycje-lubeckie-2016-fot-s-stanczyk