Informacje Ogólne
Miejsce Pamięci w Zalasowej
Cieszę się bardzo, że mieszkańcy naszej gminy tak aktywnie włączają się w upamiętnienie wydarzeń związanych ze 101 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Dowodów naszej troski o pamięć o tych wydarzeniach jest wiele. Budowane w czynie społecznym Zalasowskie Miejsce Pamięci, zjednoczyło mieszkańców Zalasowej w działaniach na rzecz oddania hołdu tym, którzy stracili życie podczas I i II wojny światowej. Koło Gospodyń Wiejskich w Joninach zakupiło i wręczyło mieszkańcom Jonin flagi Polski, które dumnie stroiły większość domów w tej miejscowości w dniu 11 listopada. To niezwykle ważne i godne naśladowania przejawy szacunku dla tych, którzy walczyli i ginęli za nasze godło, flagę, hymn, szkoły i kościoły. Niezwykle ważnym aspektem tych działań jest to, że mieszkańcy realizują je z własnej inicjatywy, a przede wszystkim robią to społecznie.
Burmistrz Ryglic
Paweł Augustyn
Zalasowskie Miejsce Pamięci
„Wielkie rzeczy zawsze rodzą się w trudzie”
W niedzielę 10 listopada, odbyło się w Zalasowej poświęcenie „Zalasowskiego Miejsca Pamięci”, które poświęcone jest pamięci tych Zalasowian, którzy stracili życie walcząc o wolną Polskę m. in. w czasie I i II wojny światowej.
Uroczystość jak to zwykle ma miejsce w naszym regionie rozpoczęła się w kościele Parafialnym w Zalasowej. Przed Mszą św., dzieci z Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Zalasowej wystąpiły w krótkiej inscenizacji słowno-muzycznej, następnie nasz „Chór Sewerynowa” zaśpiewał m.in. Pieśń „Modlitwa obozowa”, która była pierwszą pieśnią żołnierską powstałą w okresie II Wojny Światowej. Warto przypomnieć, że pieśń ta została napisana w obozie Bals w Rumunii, gdzie znajdowali się internowani polscy żołnierze.
O godzinie 14:00 rozpoczęła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem naszego rodaka księdza infułata Zdzisława Sadko w koncelebrze z księdzem kanonikiem Franciszkiem Tomczykiem, księdzem proboszczem Stanisławem Kurczabem oraz księdzem katechetą Sławomirem Mrózkiem. Poruszające i wymowne słowo Boże skierował do nas ksiądz infułat zobowiązując nas wszystkich przede wszystkim do dbania o naszą kulturę słowa, pamiętania o naszych przodkach, o Polsce ale także o naszej małej Ojczyźnie – Zalasowej. Mszę Świętą swoją obecnością uświetnił również chór parafialny.
Następnie pomimo deszczowej aury w bardzo licznej i zwartej grupie udaliśmy się wraz z pocztami sztandarowymi na cmentarz parafialny, gdzie odbyło się uroczyste poświęcenie Krzyża oraz „Zalasowkiego Miejsca Pamięci”. Uroczystość prowadzili: Pani Katarzyna Mróz – Prezes Stowarzyszenia Zalasowian oraz Pan Leszek Sutkowski – Dyrektor Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Zalasowej. W uroczystości udział wzięli: księża koncelebrujący msze świętą, Burmistrz Ryglic Pan Paweł Augustyn, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Dudowicz naszej miejscowości: Wiesław Czarnik, Wojciech Kawa i Stanisław Pikus Radni, oraz Pan Wiesław Matug – sołtys Zalasowej, major Waldemar Radziszewski, Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalasowej, druhowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz poczty sztandarowe, przedstawiciele i członkowie organizacji i instytucji działających na terenie wsi Zalasowa, mieszkańcy, goście, nauczyciele, uczniowie i absolwenci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.
Pani Katarzyna Mróz przypomniała na wstępie o historii inicjatywy utworzenia „Zalasowskiego Miejsca Pamięci” oraz celu jego powstania. Pomysł zrodził się ponad rok temu w czasie przygotowań w naszej miejscowości do obchodów 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wówczas Pan Leszek Sutkowski – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zaproponował Stowarzyszeniu Zalasowian podjęcie inicjatywy powstania takiego wyjątkowego miejsca z uwagi na fakt, iż mieszkańcy naszej miejscowości uczestniczyli w obu wojnach światowych, a ich szczątki spoczywają często w bezimiennych mogiłach rozsianych po całej Europie. Zalasowskie Miejsce Pamięci ma na celu w wymiarze symbolicznym oddawać hołd ofiarom wojen, wzbudzając refleksję i zadumę nad ich losem, a także tworząc więzy międzypokoleniowe. Następnie Pan Dyrektor Leszek Sutkowski podkreślił, że inicjatywa ta mogła zostać zrealizowana tylko i wyłącznie dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Zalasowian oraz zaangażowaniu wielu życzliwych ludzi. Uroczystość przy Zalasowskim Miejscu Pamięci Pan Dyrektor rozpoczął fragmentem wiersza Józefy Radzymińskiej „Jest jeden czas miłości”. Następnie druhowie OSP Zalasowa przy tremolu werbla wciągnęli na maszt biało-czerwoną flagę po czym wszyscy wspólnie odśpiewali nasz hymn państwowy a ksiądz Proboszcz dokonał uroczystego poświęcenia krzyża i Zalasowskiego Miejsca Pamięci.
W kolejnym kroku Pan Waldemar Radziszewski wezwał wszystkich zebranych do apelu pamięci aby w sto pierwszą rocznicę odzyskania niepodległości i osiemdziesiątą rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej przywołać pamięć wszystkich, którzy ofiarą swojego życia poświadczyli, że „Jeszcze Polska nie zginęła”. W trakcie apelu zostały wymienione nazwiska wszystkich osób wypisanych na tablicach znajdujących się na symbolicznym miejscu pamięci.
Następnie przed „Zalasowkim Miejscem Pamięci” złożono symboliczne wieńce i wiązanki oraz zapalono znicze.
Na zakończenie I części uroczystości Pan Stanisław Stańczyk wykonał na trąbce fragment pieśni „Jak to na wojence ładnie” – „Śpij, kolego, w ciemnym grobie?.
Druga część uroczystości czyli wspólne radosne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości połączone ze śpiewaniem pieśni patriotycznych odbyła się w Pałacu pod Dębami. Na początku gospodarze spotkania: Pani Katarzyna Mróz oraz Pan Dyrektor Leszek Sutkowski złożyli serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w realizację tego niezwykłego przedsięwzięcia. Pamiątkowe dyplomy wręczono na ręce niemal 50 osób zaangażowanym w powstanie „Zalasowkiego Miejsca Pamięci” . Osiągnięcie tak szczytnego celu było możliwe tylko i wyłącznie dzięki współpracy wielu życzliwych ludzi, których mamy w swoim otoczeniu i dzięki których kolejne inicjatywy możemy w naszej małej ojczyźnie realizować.
Pan dr Jan Hebda przypomniał wszystkim obecnym, że Zalasowa jest wyjątkowa m.in. przez to że jest jedyną taką miejscowością w Polsce. Serdeczne podziękowania za całość przedsięwzięcia wyraził także gospodarz naszej miejscowości Pan Wiesław Matug.
W trakcie śpiewu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno Przedszkolnego wszyscy obecni mogli skosztować przepysznej grochówki będącej efektem pracy Koła Gospodyń Wiejskich oraz delektować się wyborowymi ciasteczkami.
Wszystkim obecnym oraz organizatorom serdecznie dziękujemy za wspólne uroczyste świętowanie.
Aneta Korda-Burza